Методичні рекомендації з питань ДПП

Ініціативні пропозиції та закупівля у єдиного учасника конкурсу в рамках державно-приватного партнерства

GN1 cover UAЗагальноприйнято вважати, що конкурсні торги забезпечують ефективніше використання коштів в державному секторі при проведенні закупівель для реалізації проектів в рамках державно-приватного партнерства (ДПП).  Однак існують ситуації, коли конкурс не можливо провести або умови конкурсу навмисно змінюються з політичних міркувань.  У цьому документі розглядаються два випадки:  закупівля у єдиного учасника та подання ініціативної пропозиції.  Обставини різні, але випадки подібні тим, що вони передбачають певні виключення з правил проведення конкурсних торгів.


Фіскальний контроль і муніципальні проекти державно-приватного партнерства

Thumbnail UAУряди в усьому світі почали чітко розуміти, що державно-приватні партнерства (ДПП) можуть призводити до виникнення великих майбутніх фіскальних зобов’язань, які можуть бути не очевидними через те, що не обліковуються в такий же спосіб, що й звичайні зобов’язання (наприклад, державний борг). Договірні зобов’язання щодо здійснення платежів компанії ДПП протягом 20–30 років технічно не є обслуговуванням боргу, однак можуть мати подібний фіскальний ефект. У цій записці розглядаються ці проблеми, особливо в контексті муніципальних ДПП, обговорюються підходи, що використовуються в інших країнах, а потім даються пропозиції щодо того, яким чином Україна може почати розв’язувати ці проблеми.


Вирішення спорів щодо муніципальних проектів ДПП в Україні (міжнародний арбітраж)

thumbnails_ua

Для збільшення ефективності договорів державно-приватного партнерства (ДПП), необхідно забезпечити виконання положень даних угод. Тим не менш, у багатьох країнах національні судові системи не здатні вирішувати спори, що можуть виникнути в результаті імплементації договору ДПП. Альтернативою судів є арбітраж, який у багатьох країнах вважається найкращим методом вирішення спорів щодо ДПП, особливо, коли мова йде про іноземних інвесторів. У методичній рекомендації розглянуто варіанти для вирішення спорів в Україні поза судовою системою, зосереджуючись на муніципальному рівні, включаючи як міжнародний, так і внутрішній комерційний арбітраж. У документі міститься огляд відповідного законодавства, розглядаються питання про вибір арбітрів, примусового забезпечення виконання положень договорів ДПП, а також питання щодо залучення експертів. У разі, якщо судова система України стане остаточним механізмом вирішення спорів, то сторони договору ДПП в Україні не матимуть належної упевненості щодо дотримання їх договірних прав у суді. Це істотно збільшує ризик, особливо, для приватного партнера. Це істотно збільшує ризик, особливо для приватного партнера, і це є, наразі, серйозною перешкодою для приватного партнера, який хоче інвестувати в проекти ДПП, а також для банків, готових кредитувати значні суми. Таким чином, для розвитку ДПП в Україні зменшення ризиків вирішення спорів є вкрай важливим.


Державно-приватні партнерства в сільському господарстві: Міжнародний досвід та перспективи для України 

GN4Застосування державно-приватного партнерства, яке вже давно використовується в секторі економічної інфраструктури, останнім часом поширилось і на сільське господарство. Україна має змогу перейняти світовий досвід у використанні механізмів ДПП для розширення і поліпшення конкурентоспроможності власного сільськогосподарського сектору. Дана Методична рекомендація більш грунтовно досліджує ці типи ДПП та надає конкретні приклади, взяті з світового досвіду щодо їх застосування в сільському господарстві. Також розглядаються уроки, отримані з міжнародного досвіду з метою забезпечення дорожньої карти для українських вищих посадових осіб та зацікавлених сторін, що дозволяє їм збільшити потенційні переваги ДПП в цьому важливому секторі.